Arpanetist Facebookiniː Interneti kujunemislugu
1. nähtus: E-post
E-post on üks Interneti vanimaid ja püsivamaid nähtusi. Esimese meilisõnumi saatis 1971. aastal arvutiinsener Ray Tomlinson, kes töötas välja esimese süsteemi sõnumite saatmiseks võrgus olevate arvutite vahel. Tol ajal töötas Tomlinson ARPANETi kallal, mis oli Interneti varane eelkäija, mille lõi USA kaitseministeerium.
Algselt oli e-post lihtne süsteem, mis võimaldas kasutajatel üksteisele tekstipõhiseid sõnumeid saata. Kuna aga 1980-ndatel ja 1990-ndatel kasvas Interneti populaarsus, muutus e-post kiiresti võrgusuhtluse peamiseks vormiks. 1990. aastate lõpuks oli e-post muutunud tänapäevase elu oluliseks osaks ja see oli suures osas asendanud traditsioonilised kirjad kui eelistatud viis sõprade, pere ja kolleegidega suhtlemiseks.
Täna on meil endiselt üks enimkasutatavaid suhtlusvahendeid Internetis ja miljonid inimesed üle maailma kasutavad seda iga päev. Ka e-post on aastate jooksul märkimisväärselt arenenud, lisades uusi funktsioone, nagu manused, HTML-i vormindamine ja rämpspostifiltrid. Vaatamata oma vanusele on e-post jätkuvalt usaldusväärne ja üldlevinud suhtlusvorm ning tõenäoliselt jääb see selliseks ka lähitulevikus.
2. nähtus: Telnet
Telnet oli üks Interneti varasemaid sideprotokolle, mis töötati välja 1960-ndate lõpus ja 1970-ndate alguses, et võimaldada arvutisüsteemidele kaugjuurdepääs Interneti kaudu. Algselt kasutati Telneti peamiselt arvutisüsteemide testimiseks ja veaotsinguks, kuid sellest sai kiiresti laialdaselt kasutatav tööriist serverite ja võrguseadmete kaugjuurdepääsuks ja haldamiseks.
Interneti algusaegadel oli Telnet arvutisüsteemidele kaugjuurdepääsu peamine tööriist. Telnet võimaldas kasutajatel pääseda ligi kaugarvutile kohalikust terminalist ja täita ülesandeid nii, nagu nad oleks füüsiliselt selle ees. See muutis Telneti oluliseks tööriistaks võrguadministraatoritele, tarkvaraarendajatele ja teistele professionaalidele, kellel oli vaja Internetis süsteeme hallata.
Telnetil olid aga mõned olulised turvavead ja 1990. aastate keskpaigaks oli see suures osas asendatud turvalisemate protokollidega, nagu Secure Shell (SSH). Telnet edastas kõik andmed, sealhulgas sisselogimisandmed lihttekstina, muutes need ründajatele pealtkuulamise kergeks. Seetõttu ei sobinud see kasutamiseks avalikes võrkudes, näiteks Internetis, kus turvalisus oli suur probleem.
Tänaseks on Telnet suures osas vananenud ja vähesed inimesed kasutavad seda siiani. See mängis aga olulist rolli Interneti varases arengus ja lõi alused paljudele tänapäeval kasutatavatele kaugjuurdepääsu tööriistadele.
Comments
Post a Comment